top of page
  • Покоління Ї

Леонід Остальцев: "Заробив? Допоможи!"

Автор: Катерина БігунНа запитання “Чи піца врятує світ?”, засновник Veterano Group, Леонід Остальцев відповідає “Так, якщо це правильна піца”. Краще ніж цей ветеран російсько-української війни на піці знаються хіба італійські піцайоло, а його цілеспрямованості може позаздрити більшість мотиваційних тренерів. Про бізнес-принципи без прикрас та як невпинно творити зміни Леонід поділився із “Покоління Ї”

Довідка від редакції: Леонід Остальцев ветеран, соціальний підприємець, засновник групи компаній Veterano Group. Перша "ластівка" бізнесмена піцерія Veterano Pizza, яка стала не просто якісним, атмосферним закладом, а й місцем працевлаштування для військових, які повернулися після окопів та барикад на Сході. Згодом з'явилися сервіси, що виросли у Veterano Group - Veterano Restourant ( ресторан), "Veterаno Cab" ( служба таксі), VeteranoGard ( охоронна компанія), VeteranoCoffe ( мережа кав'ярень) та служба доставки Veterano Pizza.


Про Veterano Pizza за 5 хвилин


Уявімо, що у тебе є лише 5 хвилин, щоб познайомити незнайому людину зі своїм бізнесом. Що розповідатимеш?

Я б сказав, що роблю піцу та беру на роботу ветеранів, із якими працює психолог, яка забезпечує здоровий мікроклімат в колективі. Окрім цього, ми займаємося благочинністю — проводимо безкоштовні майстер-класи для особливих категорій діток. Для решти дітей, які хочуть навчитися готувати піцу, вони відбуваються щонеділі за найнижчою ціною, яка існує, певно, на планеті. Ми робимо це не для заробітку, а хочемо, щоби ветерани мали можливість співпрацювати з дітьми.Те, що нас не вбиває…


Очевидно, що війна не є благом, проте якби не війна, мабуть, ти не був би тим, ким ти є. З огляду на це, війна для тебе всеодно абсолютне зло?

І так, і ні. Війна є злом, бо це мерзотно і жахливо, але з іншого боку під час бойових дій відбувається багато класних речей — знаходиш друзів, із якими вибудовується якісно інший рівень стосунку та довіри, котрого неможливо досягти в звичайних, цивільних умовах. До того ж, ти здобуваєш унікальний бойовий досвід, який потім конструктивно застосовуєш в мирному житті. Можна й деструктивно, звичайно, але не варто (сміється - авт).


Створити “ветеранську тусовку”


Наскільки твій досвід соціалізації та допомоги іншими ветеранам вплинули на розвиток Veterano Group?

У певний момент я побачив проблему — з ветеранами не хотіли будувати співпрацю та брати їх на роботу через стереотип, що усі військові, котрі повернулися після війни гахнуті на голову, нарвані люди, яких варто боятися. Мені хотілося створити місце “для своїх”, де буде затишно, приємно і комфортно тим, хто воював, не лише як працівникам, а й відвідувачам. Я прагнув, щоб усі мої побратими, приходячи сюди, усвідомлювали, що власник - ветеран, він свій чувак і це наше, ветеранське місце тусні.Не герої, звичайні люди


Я часто зустрічаюся з думкою серед інших про те, ніби військові такі собі безстрашні супергерої, які не мають страхів, забуваючи, що вони звичайні люди. Чого ти боїшся найбільше?

Висоти. Я серйозно. Літаком подорожував лише двічі — до Варшави та Неаполя й заприсягнувся собі більше ніколи цього не робити. Спокійно пепереношу історію з маленькими спортивними літаками, адже був за штурвалом такого і кермував ним, але щодо великих пасажирських… Мене огортає паніка, бо не бачу штурвал, кабіну і не знаю, хто ним кермує - професійні пілоти чи якісь мавпи, не приведи Господи. І взагалі уся ця історія з “геройством” дуже поширена й страшенно мені не подобається, адже ті, хто воював, не вважають себе героями та усвідомлюють, що просто виконували свій обов’язок. Ніякого особливого ставлення до себе вони не вимагають, лише людяності та поваги, як і до всіх. Наголошую, що це лише про більшу половину учасників бойових дій, адже серед ветеранів теж вистачає дурбециків, стосовно яких аж руки чухаються вжити “виховних заходів”.


Звільняєшся? Будуй своє


Нам тут сорока на хвості принесла, що коли хтось приходить на екскурсію до Veterano Pizza, завжди звучить ідея, щоб ті, хто звільняються, надалі починали будувати свій бізнес. Це правда? Розкажи про це детальніше.

Так, це правда, але це скоріше побажання, ніж догма. Хочеш будувати бізнес — я тобі допоможу. Якщо людині потрібна консультація або інвестиції на реальний, рентабельний (!) бізнес-план — без питань. Я працюю лише з тими, хто вимагає більшого найперше від себе, адже копняків “ну, давай, роби свій бізнес, працюй” нікому не даватиму, це не в моїх принципах. Робити щось за когось теж не буду і про це кажу одразу всім. Семеро з числа моїх колишніх працівників наразі відкрили свої підприємства, двоє із них є власниками у групі компаній “Veterano Group”. Насамперед, це Вова Шевченко, який займається розповсюдженням франшизи "Veterano Kava" від мого імені, але на його умовах. Він починав з однієї невеликої кав'ярні, а сьогодні їх вже аж дев'ять. Також це Богдан Шабан, який очолює сервіс доставки "Veterano Pizza", що скоро переросте у ще одну франшизу.
Для бізнесу все таки стресс, коли звільняється персонал, адже потрібно шукати нових людей. Як ви із цим даєте раду?

Так, зміни у команді — досить болісний та складний момент. Рішення тут завжди одне — або ти зацікавлюєш людину кар'єрним ростом і пристойною винагородою за її працю, або вона йде. Декілька місяців тому я мав розмову із нашою психологинею, яку сердечно попросив продумати стратегію, яка б залишала із нами працівників якнайдовше завдяки ще кращим умовам праці та можливостям заробляти. При цьому я чітко розумію, що у мого проекту є стеля, в яку ти можеш впертися, тож аби розвиватися далі, люди змушені йти, хоч їм може усе подобатись.


"Волати" без особистостей


Який ти керівник?

Справжній диктатор ( сміється - авт.). При цьому я дуже люблю своїх людей, але якщо вони кепсько виконуватимуть свою роботу чи поводитимуть себе по-хамськи або нахабно — звільню без роздумів. Навіть коли я "волаю" на свого працівника, то завжди вказую на помилку, не переходячи на особистості.Мудрість в юридичних договорах


Можеш назвати три ключових принципи, за якими живеш і будуєш бізнес?

Так, вони навіть прописані у всіх договорах. Перший — мені ніхто нічого не винен. Якщо я хочу чогось досягнути у цьому житті, то мушу зробити це сам, піднявши дупу з дивану й засукавши рукава. Другий - працювати максимально чесно, настільки, наскільки сьогодні дозволяє законодавча, економічна та податкова база нашої держави. Це дуже важливо, адже як підприємці ми розуміємо, що, згідно українського законодавства, на 100% законно вести бізнес неможливо, якби ти цього не хотів. При цьому ми зобов'язуємо самі себе вчасно сплачувати податки, як цього вимагає Закон України, намагаючись постійно збільшувати суму, яку ми платимо державі. І третій принцип звучить як "заробив — допоможи". Якщо у мене щось є, то я обов'язково цим поділюся.


Філософське


В чому сила?

У правді. Насамперед потрібно бути чесним із самим собою. Коли я чесно дивлюсь на дійсність і самого себе, то розумію, що ніхто мені нічого не винен і всім чхати на мої ж бажання. Це дійсно та правда життя, яка змушує діяти, адже коли я розумію, що єдина перепона, котра створює усі проблеми довкола дивиться на мене із дзеркала, стає набагато легше. Тоді ти можеш звинувачувати у своїх нещастях тільки себе, бо відповідальність за твоє щастя тільки в твоїх руках.コメント


bottom of page